Wabi-sabi

Luzhi

Delikatność, nietrwałość, upływ czasu. Najpiękniejsze jest to, co niedoskonałe, ulotne, przemijające. Najpiękniejsze przedmioty to te, po których widać ich wyjątkową historię.

Wyszczerbiona ceramika, stare drewno, rysa na ścianie.

Tym jest wabi-sabi – japońska sztuka dostrzegania piękna w niedoskonałości. Pojęcie „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” to piękno wynikające z upływu czasu. Wabi-sabi to filozofia dopuszczająca niedoskonałość, a wręcz stawiająca ją na piedestale. Niedoskonałość jest wyróżnikiem, oznaką niepowtarzalności, bo przecież przedmioty nie starzeją się w ten sam sposób.

Stylistyka wabi-sabi urzekła mnie dawno temu, głównie w kontekście wnętrz, w których czuję się dobrze. I oczywiście, w kontekście zapierającej dech w piersiach architektury.

To jednak nie wszystko. Idąc dalej tym tropem, piękna można szukać i dopatrywać się w niedoskonałościach życia i to jest dla mnie najciekawszy aspekt tej filozofii.

Nasze relacje, a nawet całe życie mogą być wabi-sabi.

Bezpretensjonalność, radość z prostoty, czerpanie spokoju z prostych przyjemności. Bez dążenia do perfekcjonizmu. To odrzucenie blichtru, nadmiaru, czy tak bardzo nieistotnych symboli statusu. To takie zwykłe życie,codzienność, tu i teraz. Czerpanie radości z prostoty i natury.

Gdy zapraszamy przyjaciół po to, żeby cieszyć się ich towarzystwem, a nie po to, aby zaserwować idealną kolację. Gdy zakładamy naturalne ubrania, które są wygodne i miłe w dotyku, a nie dlatego, że są modne.

Jak to w życiu bywa, wiele trendów potrafi się doskonale uzupełniać. Nie można nie zauważyć, że wabi-sabi jest tak bardzo zgodne z naturą i ekologią. Gdy wyrzucimy z życia plastik i sztuczność, a postawimy na autentyczność i naturalność. Gdy nie sięgamy po nowy przedmiot, a docenimy i zachowamy ten stary, mimo, że nie jest już idealny.

I na koniec, jakżeby inaczej, wabi-sabi jest również zgodne z filozofią „slowlife” – bo czymże innym niż zatrzymaniem się, zwolnieniem, jest podziwianie niedoskonałości?

_
Jeżeli zainteresował was ten temat, to publikacji na ten temat jest już sporo. Przykładowo, polecam piękne wydanie „Żyj wabi-sabi” Julie Pointer Adams. Wydawnictwo Znak Literanova.

_
Podoba wam się taka stylistyka i styl życia?
_

_
English:  wabi-sabi has captivated me a long time ago, mainly in the context of interiors where I feel good and relaxed. And breathtaking architecture, of course. However, this is not all. Our relationships and lives can also be wabisabi. When we invite friends to enjoy their company, not to impress them. When we put on natural clothes that are natural, comfortable and pleasant to touch, not because they are fashionable. When we throw plastic and artificiality out of life, and we focus on authenticity and naturalness. Wabisabi is eco, slowlife and beauty. All in all, how could not I cherish it?

 

Suzhou, China

Luzhi, China

Luoyang, China
Luzhi, China
Suzhou, China
Luzhi, China
Luoyang, China
Luoyang, China
Luzhi, China
Wuxi, China

 

 

 

 

 

Spread the love