Szaleństwo krótkich nocy

Rozum starannie złożony we flanelową kosteczkę został w szafie, zamknięty na klucz.

Letnie przesilenie. Święto wody, ognia, miłości, radości, tańca, muzyki, magii… Połączenie z innymi ludźmi, żeby przetrwać tę magiczną noc i nie dać się porwać szalonym wodnikom, rusałkom, opętać czarownicom. Hmm, sama jestem Wodnik, czasem może rusałka, a już na pewno czarownica 🙂 Odwieczna potrzeba spędzania czasu w grupie, niemądre chichrakowanie. Święto Sobótki – mały sabat. Sabat był, o to na pewno 🙂

Słowiańskie święto Słońca i Księżyca. Księżyc tuż po nocy poślubnej zdradził Słońce z Jutrzenką i stąd to odwieczne unikanie się na niebie. Nie umieją sobie spojrzeć prosto w oczy, jedno zmyka przed drugim. W Noc Świętojańską zwycięża Słońce, a niewierny Księżyc rządzi najkrócej w roku.

Był też i nocny spacer w poszukiwaniu kwiatu paproci, bo jak można przespać taką noc? Wróżenie w milczeniu z płatków kwiatów, zrywanie kłosów traw. Czyje źdźbło dłuższe? Czyje marzenia się spełnią? Połączenie z naturą, cisza, światło już prawie nadętego do granic wytrzymałości superksiężyca i tylko myśli dryfują swobodnie, leniwie, w nieznanym kierunku. Mądre to one nie są, ale to przecież nie święto mądrości 🙂 Nocne szukanie kwiatu paproci – a może znalazłam? Jedno wiem na pewno – przez ognisko nad ranem, związana byliną, nie przeskoczyłam : ). Czara szaleństwa się nie przepełniła, jeszcze nie tym razem : )

A zaraz za chwilkę, kolejnej krótkiej nocy, pełnia, superksiężyc i supermagia. W tym roku może i Księżyc panował krótko, ale trzeba mu przyznać, że w wielkim stylu!

Nowe słowo – „perygeum”. A przecież patrzyłam na tę wielką, rozmarzoną tarczę i żadne słowo nie było mi potrzebne, żeby poczuć jego moc i magię. Nie muszę nazywać, żeby wiedzieć. Wyrzucam to słowo do śmietnika, nie chcę wiedzy tam, gdzie jest mi niepotrzebna. Wiedzieć wystarczy mi to, w co Słowianie czuli od wieków: wszystkich, którzy brali udział w sobótkowym świętowaniu przez cały rok nie spotka nic innego jak samo szczęście. To już wiem i to cała wiedza, której potrzebuję : )

supermoon

foto: Wroclaw, 2013. By Thomas Negligente.

full moon portugal

foto: Algarve, Portugal, 2009. By slowlifebook.

Spread the love