Książka pod choinkę. Dla slowlifowca. Dla każdego, właściwie.

Szczypiący mróz za oknem, a może zwykła, szara zawierucha w połączeniu z dłuższymi wieczorami to okazja, której nie pozwolę sobie zaniedbać. To idealny czas, aby zadbać o swój dobrostan. Wbrew jesienno-zimowej skłonności do chandry i spadku formy, zachęcam do zapoznania się z tytułami, które z pewnością przegonią ponure myśli, zastępując je przemiłym bujaniem w obłokach, choć jednak blisko Ziemi. Matki Ziemi.

Zapraszam do przeglądu czytelniczego z nutką powolności w tle, ale również z „zielonym” akcentem. Nie da się ukryć, że uważne życie niezmiennie łączy się z miłością do natury. Tytuły dobrałam w taki sposób, aby nie były monotonne, nie na jedną nutę, nie dublowały tematów. Stąd też, przegląd nie jest wyczerpujący. Mam nadzieję, że jednak każdy znajdzie tu coś miłego dla siebie. No, to zaczynamy!

Zwolnij wreszcie. Jak odnaleźć spokój w świecie, który nigdy się nie zatrzymuje. Haemin Sunim. Wydawnictwo Znak Literanova.

„Od czasu do czasu powinniśmy odetchnąć głębiej i zauważyć ciszę pomiędzy dźwiękami.”
To poradnik, od którego warto zacząć, gdy nie wiadomo, z czym ten „slowlife” właściwie się je. Wyjaśnienie nadchodzi ze Wschodu, bo „slowlife” właśnie ze Wschodu się wywodzi. Z kultur, które nie zapomniały tego, czego my na zachodzie musimy uczyć się na nowo. Haemin Sunim to buddyjski mnich, który niezwykle umiejętnie przekłada wschodni spokój na realia zachodniego życia. To poradnik kierujący na właściwe tory, przypominający o tym, co w życiu tak naprawdę się liczy. Podzielony jest według obszarów życia – odpoczynek, uważność, namiętność, relacje, życie, przyszłość, duchowość. Okraszony aforyzmami i uspokajającymi ilustracjami. „Zwolnij wreszcie. Jak odnaleźć spokój w świecie, który nigdy się nie zatrzymuje” to tytuł dla wszystkich, którzy czują się za bardzo zabiegani. No, czyli po prostu dla wszystkich.

Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu. Jon Kabat-Zinn. Wydawnictwo Czarna Owca.

Klasyka. Jon Kabat- Zinn to guru uważności. A uważność to nieodłączny element filozofii „slowlife”. Tego autora warto czytać, a polecany tytuł jest praktyką uważności w zwykłych, codziennych czynnościach. Autor zadaje wiele cennych pytań, nad którymi warto się pochylić. Praktykę otwiera poznawanie zmysłów i odkrywanie wewnętrznej zmysłowości. W część drugiej, czysto praktycznej, przedstawia przeróżne formy praktyki medytacji i praktyczne wskazówki oraz… przeszkody, które utrudniają wyciszenie.

Cud uważności. Prosty podręcznik medytacji. Thich Nhat Hanh. Wydawnictwo Czarna Owca.

Uważność. To nie jest poradnik. To książka do praktycznego ćwiczenia uważności, wyczulenia na tu i teraz. Wypełniona praktycznymi zadaniami. To niezwykła okazja do pracy nad sobą autorstwa Thich Nhat Hann, mnicha buddyjskiego, mistrza Zen, nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla. Wychodzę z założenia, że jak się uczyć, to od najlepszych.

 

Shirin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody. Hector Garcia, Francesc Miralles. Wydawnictwo Znak Literanova

Shirin-yoku to po prostu radość czerpana z przebywania w otoczeniu przyrody. Japończycy mają słowo na wszystko, co w życiu ważne. To fundament wiedzy, filozofii i medycyny japońskiej. Podświadomie, przecież, każdy z nas czuje, że w otoczeniu przyrody odpoczywa efektywniej, oczyszczając umysł z toksycznych myśli. W naturze jest wszystko, czego człowiek potrzebuje. Nauczmy się ponownie czerpać z tego przyjemność.

Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów terapeutów. Marcin Fabjański. Wydawnictwo Znak Literanova

Terapie filozoficzne. Ta niewielka książeczka mnie zachwyciła. Siedmiu filozofów, siedem terapii zapewniających proste dobre życie. Jakie to aktualne, aż dziw bierze. Najwięksi filozofowie świata leczą z zakupoholizmu, wypalenia zawodowego, stresu, wikłania się w urojenia, nadęcia, konieczności wiecznego doskonalenia się, konwencjonalnego myślenia, patetyczności, narcyzmu, ciągłej walki z życiem. A jeżeli uważacie, że to przestarzałe dzieje i nieaktualne poglądy, to tym bardziej Wam polecam tę książeczkę. To niesamowite, jak borykamy się na co dzień z problemami, które zostały mądrze rozwiązane dawno, dawno temu.

Pieśń Ziemi. Rdzenna mądrość, wiedza naukowa i lekcje płynące z natury. Robin Wall Kimmerer. Wydawnictwo Znak Literanova

Kolejny tytuł dla miłośników przyrody, Ziemi, ale przede wszystkim zachowania równowagi ze światem. „Pieśń Ziemi” pięknie opowiada o relacji człowieka z naturą. Na pewno zachęca do świadomego powrotu do korzeni i przemyślenia naszego miejsca na tej planecie. Jesteśmy tu tylko gośćmi, zachowujmy się odpowiednio ;). „Pieśń Ziemi” – to opowieść o Skywoman – kobiecie, która przybyła z nieba. „Zwierzęta uratowały ją przed upadkiem, otoczyły opieką i ofiarowały błoto z dna morza, a ona stworzyła ląd. Kiedy tańczyła, ląd się rozrastał. A gdy ofiarowała ziemi nasiona, dzikie trawy, kwiaty i drzewa rozprzestrzeniły się wszędzie. Tak powstała Ziemia – dzięki współpracy człowieka i przyrody.” Niezwykle ciekawą osobą jest autorka książki – Robin Wall Kimmerer.
Jest ona profesorką botaniki i należy do plemienia Potawatomi. Umiejętnie łączy rdzenną
mądrość z wiedzą naukową i obserwacją natury. Pięknie opowiada o wspólnych korzeniach ludzkości i planety. Jeżeli zachwyciła Was „Biegnąca z wilkami”, ten tytuł również Was zaczaruje. Poczujecie się nieodłączną częścią przyrody.

Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej. Anna Kamińska. Wydawnictwo Literackie.

Dla zielonych serc to pozycja wzruszająca! Te historie są niesamowite, urzekną każdego mieszczucha. To tak, jakby ktoś pozwolił przycupnąć w kącie swojej starej chaty pod lasem i opowiadał cichutko, szeptem, swoje intymne tajemnice. Te opowieści pozwalają choć trochę zrozumieć, czym jest majestatyczna przyroda i jaki wywiera wpływ na rytm i sposób życia mieszkańców. Pozwalają zrozumieć, że w takim miejscu żyje się po prostu inaczej, myśli inaczej, postrzega inaczej. I ja cieszę się, że było mi to dane zrozumieć. Im więcej takich historii, tym bardziej tolerancyjnie spoglądam na świat. Choć nie na to, co się w puszczy obecnie dzieje. Smutek. Ogromny, bezradny smutek, jedynie z nadzieją, że to nie pierwszy raz, kiedy człowiek puszczę chciał pokonać, a jednak przetrwała. To biografia jedynego takiego miejsca na Ziemi. Szeptem o najgłośniejszym lesie w Europie, o losach i tajemnicach ludzi nierozerwalnie z nim związanych.

Sekretne życie drzew. Peter Wohlleben. Wydawnictwo Otwarte.

„W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy”. To prawda! Drzewa rozmawiają, przekazują sobie wiedzę przez pokolenia, dbają o siebie nawzajem, zachowują uczucia i pamięć. Brzmi niewiarygodnie? Jeżeli tak uważasz, to książka dla Ciebie. Właśnie taki jest las. Niewyobrażalnie interesujący. Wielbiciele przyrody z pewnością znają tę kultową pozycję, ale może Ty jeszcze nie? Czas to nadrobić!

Walden, czyli życie w lesie. Henry David Thoreau. Dom Wydawniczy Rebis.

„Jakiż zachwycający to wieczór, którego rozkosz całe ciało wchłania każdym swym porem niby jednym zmysłem. Przechadzam się pośród Natury, mając przedziwne uczucie wolności – jestem jej cząstką.” – H. D. Thoreau.

 

To biblia slowlifu, ucieczki od współczesnego życia pełnego zgiełku. Uwaga, to XIX wiek.  Czyta się trudniej, ale to właśnie „Walden” ustanowił podwaliny dla wszelkiego buntu przeciw globalizacji, zachłyśnięcia postępem, oderwaniu od przyrody, komercjalizacji… Po prostu trzeba znać!

Żyj wabi-sabi. Japońska sztuka odnajdywania piękna w niedoskonałości. Julie Pointer Adams. Wydawnictwo Znak Literanova

Wabi sabi – japońska sztuka dostrzegania piękna w niedoskonałości. Najpiękniejsze jest to, co niedoskonałe, ulotne, przemijające. Najpiękniejsze przedmioty to te, po których widać ich historię. Uszczerbiona ceramika, stare drewno, rysa na ścianie. Bezpretensjonalność, radość z prostoty, czerpanie spokoju z prostych przyjemności. Brak dążenia do perfekcjonizmu, odrzucenie blichtru, nadmiaru, symboli statusu. Zwykłe życie i czerpanie radości z prostoty i natury. To jednak nie wszystko. Również relacje, życie mogą być wabisabi. Gdy zapraszamy przyjaciół po to, żeby cieszyć się ich towarzystwem, a nie imponować. Gdy zakładamy naturalne ubrania, które są wygodne i miłe w dotyku, a nie dlatego, że są modne. Gdy wyrzucimy z życia plastik i sztuczność, a postawimy na autentyczność i naturalność.

Joga twarzy. Naturalny sposób na zdrowy i promienny wygląd. Daniele Collins. Wydawnictwo Czarna owca

Joga. Wiadomo, oczywistość. Wycisza, daje spokój, pozwala uspokoić umysł, oderwać się od zgiełku, zajrzeć wgłęb siebie. Ale joga twarzy? Ten tytuł wybrałam nieco przewrotnie, ale nie bez powodu. Slowlife, uważność, joga – mogłoby się wydawać, że to bardzo górnolotne pojęcia. A jednak, dotykają każdej dziedziny życia. Nawet, gdy chcę być piękna – mogę działać uważnie, zgodnie z naturą, zgodnie ze sobą.

Bucket List. 1000 miejsc, w których odnajdziesz ciszę i spokój. Victoria Ward. Wydawnictwo Publicat.

A na zakończenie – podróże! Również w rytmie slow. Ta publikacja to przepiękne zestawienie miejsc wyjątkowych, spokojnych, pobudzających do przemyśleń. Kartkuję, przeglądam, zachwycam się. Bez pośpiechu, bez przymusu zwiedzenia „punktów obowiązkowych”. Piękne wydanie, piękne inspiracje na czasy, gdy wszystko wróci do normy. Bo wróci.

 

A tymczasem, wędruję po kartach pięknych książek, marząc o spokojnym czasie. Te marzenia są dużo warte, bo przecież na to, co dobre, warto czekać. Spokojnie. Wszystko w swoim czasie.

 

 

Spread the love